گریه برای " ای " ای خدای مهربان

چند روز پیش برنامه امتحان ماهانه ی مهر رو به بچه ها دادم گفتم شایدیه کم جدی بشن و باورشون بشه که باید درس بخونن البته خدائیش خوبن و درس می خونن اما بدی سیستم آموزش ما اینه که همه اش از بچه های بیچاره بیست میخوان ، بعدش هم در آخر سال معدل بیست میخوان . من نمی دونم همین مامان بابا هایی که این قدر بیشت بیست میکنن خودشون وقتی دانش آموز  بودن همه نمر هاشون بیست بوده ؟

من که خودم راستش نه هیچ وقت معدل بیست داشتم نه هیچ وقت معدل بیست از بچه های خودم یا دانش آموزانم میخوام تقصیر مادر پدراشون هی بیست بیست میکنن .

خلاصه برنامه امتحان مهر رو دادم امروز هم اولین امتحان یعنی امتحان دیکته داشتند خوب منم دیکته از سه درس بهشون گفتم حالا امتحان و درس رو جدی گرفته بودن و هی سعی می کردن چیزی جا نندازن و درست بنویسن یکی از بچه ها که یادداشت اونو به اسم دانش آموز خشن نوشتم و فکر نمی کردم این قدر براش مهم باشه اولین کلمه ی دیکته یعنی ( ای ) را در جمله ی" ای خدای مهربان"  نتوانست بنویسد خودش رو تا آخر دیکته کشت جالب اینکه بغل دستیش هم بلد نبود بنویسد که اقلا این از روی دست آن نگاه کنه و بنویسه تا هم خودش راحت بشه هم من ، و من هم زیر سبیلی رد کنم و ندیده بگیرم خلاصه تا آخر دیکته آخ و اوخ کرد و بچه ها چهار چشمی منو می پاییدن که ببینند من به اون میگم یا نه ؟

دیکته که تموم شد و برگه ها رو گرفتم فهمید که "  ای " رو چه جور می نویسن و چه قدر آسونه آه از نهادش بر اومد و حالش گرفته شد و زنگ که خورد از کلاس نرفت بیرون . ناهارش رو هم نگرفت بخوره میگفت سیرم و همین طور که نشسته بود تو کلاس و بغض کرده بود رفتم طرفش که بهش بگم اشکلالی نداره دیدم این پسری که به ظاهر خشن میاد شروع گرد به هق و هق گریه کردن خیلی دلم براش سوخت هر چی نوازشش کردم سرشو بوسیدم گفتم عزیزم اشکالی نداره آدم باید از اشتباهاتی که میکنه برا کارهای بعدیش باید درس بگیره .  حالا دیکته بعد ی رو بیست میشی.  ول کن معامله نبود و همین طور هق و هق گریه می کرد خلاصه کم مونده بود من ازش معذرت خواهی کنم که کلمه ای رو تو دیکته گفتم که بلد نبوده .

تا آخر زنگ ناهار هم تو کلاس نشست و غصه خورد و ناهار نخورد.

ابن هم از آخر و عاقبت بیست گرایی نظام آموزش و پرورش ما . حالا جالبه که  خیلی از اینها مهاجرت کردن اومدن اینجا که بچه هاشون با سیستم  یک کشور خارجی درس بخونن ولی باز هم چشم وا کردن دیدن تو یه سیستم ایرانین .

 

/ 0 نظر / 7 بازدید