o

آموزش عملی نخ ریسی در کلاس

امروز زنگ بخوانیم بود . داستان مروارید که بین درس 15 و 16 بود رو براشون خوندم اول داستان میگه یه پیر مرد و پیره زن فقیری بودند که زندگی شون از راه نخ ریسی می گذشت و تا آخر داستان براشون خوندم بعد بهشون گفتم بچه ها می دونید نخ ریس یعنی چه ؟ گفتند نه.رفتم از خانم بهداشت مدرسه مقداری پنبه گرفتم به بچه ها نشون دادم گفتم بچه ها میخواهیم با این یه کاری انجام بدیم . یهو خوشحال شدن گفتند آخ جون خانم میخواین چی کار کنین گفتم می خوام براتون نخ بریسم . بعد از نشان دادن پنبه و توضیحاتی در مورد پنبه ، که از یک نوع گیاه بدست میاد و ...
کمی از پنبه رو به صورت یک رشته جدا کردم گفتم ببینید این همین طوری چه قدر زود پاره میشه حالا نگاه کنید ببینید بعد از ریسیدن چه تغییری می کنه . بعد رشته پنبه رو مثل نخ ریس ها ریسیدم وبراشون به صورت یک رشته نخ در آوردم ( با مرطوبب کردن سر انگشتان دوتا دست مثل پیچیدن شکلات بر خلاف جهت هم می پیچیم ) بعد این نخ رو آن قدر ریسیدم تا کاملا محکم شد بعد دوسر نخ را کشیدم گفتم ببینید چه قدر محکم شده و دیگه پاره نمی شه . چشم هاشون چهار تا شده بود وقتی دیدن هر چی می کشم پاره نمیشه .
بعد به هر کدوم مقداری پنبه دادم گفتم حالا شما ها هم نخ بریسید آن قدر ذوق کردند پنبه ها را گرفتند و شروع کردند به ریسیدن و حالا آب دهن نزن به انگشتان پس کی بزن آن قدر تلاش کردند تا هر کدام تونستن مقداری نخ بریسن خیلی ذوق می کردند و احساس توانایی و خلاقیت می کردند بعد که نخ ها را ریسیدن بهشون گفتم می تونید آن ها را با ماژیک رنگ کنید به دلخواه نخ ها را قرمز و آبی و سیاه کردند و برشون چسبوندم به تابلو ی کار عملی.
حالا یه قسمت جالبش این بود که آریا گفت خانم کار من تموم شد نخ درست کردم رفتم سر میزش و نخش رو گرفتم دستم که ببینم چه طوره دیدم دستم خیس ، خیس شد . نگو این قدر آب دهن زده به دستاش که مثلا سر انگشتاش مرطوب کنه ، که نخ خیس خیس شده بود . ولی با این حال نخش رو رنگ کرد و قشنگ شد .

 

/ 0 نظر / 10 بازدید